| Brand: | Elephone |
| Model: | Elephone Soldier |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 Inch QHD |
| Resolution: | 2560 x 1440 Pixels |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.5 inch IPS |
| Main Specs: | Camera Overview (Back/Front): 21 Megapixel / 16 Megapixel |
| Main Video: | 2160@30fps, 1080p@60fps, 4K Video recording |
| Selfie Specs: | Yes 16 Megapixel with Aperture f/2.0 |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Deca-Core ( 2 x 2.5GHz Cortex-A72 + 4 x 2.0GHz Cortex-A53 + 4 x 1.55GHz Cortex-A53 ) |
| Gpu: | ARM Mali-T880 MP4, 850MHz GPU |
| Ram: | Memory (RAM): 4GB LPDDR3 800MHz |
| Storage: | Internal Storage (ROM): 128GB |
| Os: | Android 8.0 Oreo OS |
| Os Version: | 8.0 |
| Weight: | Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM/microSD) with Dual Standby) |
| Wifi: | WiFi: 802.11 a/b/g/n, 802.11 n 5GHz, Dual Band Wi-Fi, WiFi Display, Hotspot |
| Usb: | USB Type-C, 1.0 with Charging and Mass Storgae |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Barometer Sensor, Fingerprint Scanner, Proximity Sensor, Light sensor, Gyroscope, Thermometer, Humidity, E-Compass, Accelerometer |