| Brand: | Elephone |
| Model: | p6000 pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5 in |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 2.2, (wide), 1.10 µm |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 2 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 2700mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | MediaTek MT6753 (1.3GHz) (28 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (8x Cortex A53 1.3 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP3 |
| Os: | Android 5.0 Lollipop |
| Os Version: | 5.0 |
| Dimensions: | 143.5 x 71.6 x 8.6 mm |
| Weight: | 172 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Micro SIM + Micro SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, White |