| Brand: | Elephone |
| Model: | C1 Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 6 in |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP, Unknow, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ |
| Battery | |
| Capacity: | 2850mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 (1.3Ghz) (28 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A53 1.3 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2 550MHz |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Body | |
| Dimensions: | 164.0 x 82.0 x 8.9 mm |
| Weight: | 150 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Micro SIM) |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, Gold |