| Brand: | Elephone |
| Model: | Elephone A6 Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels |
| Technology: | 5.7 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 1280 x 720 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 15.93 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3180 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | ARM Cortex-A53, 2000 MHz, Cores: 4 |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Ram: | 4 GB, 933 MHz |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 70.7 x 145 x 8.6 mm |
| Weight: | Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM / microSD, Nano-SIM) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass |