| Brand: | Doogee |
| Model: | Doogee Y7 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.18 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2246 pixels |
| Technology: | 6.18 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 5080 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 2.5 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.6 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | ARM Mali-T880 MP2, 900 MHz, Cores: 2 |
| Ram: | 6 GB, 1600 MHz |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 76.1 x 160.4 x 9.4 mm |
| Weight: | Grams |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano-SIM)) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Gyroscope Magnetometer Fingerprint |