| Brand: | Doogee |
| Model: | X97 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/1.8, (wide) Auxiliary lens |
| Main Features: | Triple-LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 162 x 76.9 x 9.7 mm (6.38 x 3.03 x 0.38 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Green |
| Usd: | ~108 USD |