| Brand: | Doogee |
| Model: | X96 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lenses |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 5400 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 165.2 x 76.7 x 9.7 mm (6.50 x 3.02 x 0.38 in) |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Green, Red |
| Usd: | ~151 USD |