| Brand: | Doogee |
| Model: | X95 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 540 x 1200 pixels, 20:9 ratio (~202 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 600 nits |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 13 MP, (wide) 2 MP, (telephoto) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 4350 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6761V/WE Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 167 x 77.4 x 8.9 mm (6.57 x 3.05 x 0.35 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Green |
| Usd: | ~130 USD |