| Brand: | Doogee |
| Model: | X93 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.1 inches, 92.3 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1280 pixels (~232 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide) Auxiliary lenses |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 4350 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | 156 x 73.8 x 9.8 mm (6.14 x 2.91 x 0.39 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Green |
| Usd: | ~97 USD |