| Brand: | Doogee |
| Model: | X9 Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5 in |
| Main Specs: | 5 MP, ƒ/ 1.8, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 2000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A7 1.3 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2 |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 154.0 x 77.1 x 9.9 mm |
| Weight: | 180 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Micro SIM + Micro SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / |
| Colors: | Black, White |