| Brand: | Doogee |
| Model: | DOOGEE X5 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.0 inch |
| Resolution: | 1280 x 720 (HD 720) |
| Technology: | 5.0 inch Capacitive |
| Main Specs: | Back-camera: 5.0MP (SW 8.0MP) Front camera: 5.0MP (SW 8.0MP) |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Front-camera: 5.0MP (SW 8.0MP) |
| Chipset: | MTK6580 Quad Core |
| Gpu: | Mali-400 MP |
| Ram: | 1GB RAM |
| Storage: | 8GB ROM |
| Expandable: | Dual SIM,Dual Standby |
| Os: | DOOGEE X5 |
| Os Version: | 5 |
| Dimensions: | 14.15 x 7.30 x 1.04 cm |
| Weight: | 145g |
| Sim: | Micro SIM (Micro SIM Card,Nano SIM Card) |
| Wifi: | 802.11b/g/n wireless internet |
| Usb: | Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor |