| Brand: | Doogee |
| Model: | V31 GT |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.58 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 50 MP, ƒ/ 1.8, 1/1.56", (wide), 1.00 µm-20 MP, ƒ/ 1.8, (Night vision camera), -0.3 MP, (Thermal sensor), 12.00 µm-8 MP, Unknow, 1/4", (wide), 1.12 µm |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 32 MP, ƒ/ 2.0, 0.80 µm, 1/2.8" |
| Capacity: | 10800mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 1080 (MT6877V) (6 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (2x2.6 GHz ARM Cortex A78+6x 2.0 GHz ARM Cortex A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 Tiramisu |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | x x mm |
| Weight: | 390 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Colors: | Black, Gold, Gray |