| Brand: | Doogee |
| Model: | U7 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 0.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6580 |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 209.5 x 142.5 x 20 mm (8.25 x 5.61 x 0.79 in) |
| Weight: | 373 g (13.16 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Blue, Pink |