| Brand: | Doogee |
| Model: | U11 Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 11.0 inches, 350.9 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~137 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4, (wide), 1/5.0" |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 8580 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T7200 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 257.3 x 168.8 x 8.1 mm (10.13 x 6.65 x 0.32 in) |
| Weight: | 537 g (1.18 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Blue, Gray |