| Brand: | Doogee |
| Model: | U10 Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5060 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | RK3562 |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 245.3 x 163.3 x 9.9 mm (9.66 x 6.43 x 0.39 in) |
| Weight: | 478 g (1.05 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Pink, Blue |