| Brand: | Doogee |
| Model: | T40 Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 12.0 inches, 409.9 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 16 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 10800 mAh |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 278.8 x 174.3 x 7.6 mm (10.98 x 6.86 x 0.30 in) |
| Weight: | 568 g (1.25 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gray, Blue |
| Usd: | ~367 USD |