| Brand: | Doogee |
| Model: | T30 Ultra |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 11.0 inches, 350.9 cm2 |
| Resolution: | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 250 nits |
| Brightness: | 250 nits |
| Main Specs: | 16 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 8580 mAh |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 256.5 x 168 x 7.6 mm (10.10 x 6.61 x 0.30 in) |
| Weight: | 539 g (1.19 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic accessory connector pins |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Gray, Black |
| Usd: | ~270 USD |