| Brand: | Doogee |
| Model: | T30 Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 12.4 inches, 445.8 cm2 |
| Resolution: | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~243 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 50 MP, (wide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 10800 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 285.1 x 185.4 x 7.9 mm (11.22 x 7.30 x 0.31 in) |
| Weight: | 678 g (1.49 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, charging/accessories connector pins |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass, proximity (accessories only) |
| Colors: | Black, Green, Khaki |