| Brand: | Doogee |
| Model: | T20S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.4 inches, 313.6 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP secondary unspecified camera |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 7500 mAh |
| Chipset: | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 7.9 mm thickness |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Unspecified |
| Colors: | Green, Gray, Black |
| Usd: | ~292 USD |