| Brand: | DOOGEE |
| Model: | T20 Mini KID |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Display | |
| Size: | 8.4" |
| Resolution: | 1200 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5060.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc T606 |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Os: | Android 13 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.4 mm |
| Weight: | 330 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Orange, Purple |