| Brand: | Doogee |
| Model: | T20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 10.4 inches, 307.9 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 320 nits (peak) |
| Brightness: | 320 nits |
| Main Specs: | 16 MP, 1/3.0", 1.0µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8300 mAh |
| Charging: | 18W wired, 50% in 60 min |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 245.8 x 155.6 x 7.9 mm (9.68 x 6.13 x 0.31 in) |
| Weight: | 478 g (1.05 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Colors: | Gray, Blue, Green, Pink, Purple |
| Usd: | ~216 USD |