| Brand: | Doogee |
| Model: | T10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 300 nits (typ) |
| Brightness: | 300 nits |
| Main Specs: | 13 MP secondary unspecified camera |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8300 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 242.3 x 161.1 x 7.5 mm (9.54 x 6.34 x 0.30 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Gyro |
| Colors: | Space Gray, Moonlight Silver, Neptune Blue |
| Usd: | ~151 USD |