| Brand: | Doogee |
| Model: | S98 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 500 nits (peak) |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights Thermal imaging camera |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p, 1080p |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 33W wired 15W wireless |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 172 x 82 x 15.5 mm (6.77 x 3.23 x 0.61 in) |
| Weight: | 320 g (11.29 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~508 USD |