| Brand: | Doogee |
| Model: | S97 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.39 inches, 100.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130˚, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 8500 mAh |
| Charging: | 33W wired 10W wireless |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 170.2 x 83.6 x 16.2 mm (6.70 x 3.29 x 0.64 in) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, laser rangefinder |
| Colors: | Black, Orange, Red |
| Usd: | ~324 USD |