| Brand: | Doogee |
| Model: | S96 GT |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.22 inches, 96.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130˚, (ultrawide) 20 MP, f/1.8, (night vision), 4 infrared night vision lights Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K, 1080p |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, (ultrawide), AF |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 6350 mAh |
| Charging: | 24W wired 15W wireless |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 167 x 81.4 x 15.5 mm (6.57 x 3.20 x 0.61 in) |
| Weight: | 310 g (10.93 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange, Gold |
| Usd: | ~367 USD |