| Brand: | Doogee |
| Model: | S88 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, (telephoto) 8 MP, f/2.4, 130˚, (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 10000 mAh |
| Charging: | 24W wired 10W wireless 5W Reverse wireless |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 171.6 x 85.5 x 18.7 mm (6.76 x 3.37 x 0.74 in) |
| Weight: | 372 g (13.12 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 30m for 90 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange, Green |
| Usd: | ~302 USD |