| Brand: | Doogee |
| Model: | S61 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), 4 infrared night vision lights |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 5180 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 167.4 x 81.4 x 14.6 mm (6.59 x 3.20 x 0.57 in) |
| Weight: | 266 g (9.38 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Transparent, Wood Grain, Carbon Fiber, AG Frost |
| Usd: | ~205 USD |