| Brand: | Doogee |
| Model: | S59 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.71 inches, 81.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130˚ (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 130˚ (macro), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 10050 mAh |
| Charging: | 24W wired |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio A25 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 161 x 80.2 x 18.3 mm (6.34 x 3.16 x 0.72 in) |
| Weight: | 340 g (11.99 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 30m for 90 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange, Green |
| Usd: | ~194 USD |