| Brand: | Doogee |
| Model: | S41 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), PDAF other unspecified cameras |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6300 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6761V/WAB Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 162.5 x 77.8 x 16.2 mm (6.40 x 3.06 x 0.64 in) |
| Weight: | 262 g (9.24 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Orange, Green |