| Brand: | Doogee |
| Model: | S35T |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.8, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4350 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc UMS312 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 153.4 x 82.9 x 15.7 mm (6.04 x 3.26 x 0.62 in) |
| Weight: | 260 g (9.17 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange, Red |
| Usd: | ~140 USD |