| Brand: | Doogee |
| Model: | S119 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 100 MP, f/1.8, (wide), PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), infrared night vision light 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.3, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 10200 mAh |
| Charging: | 33W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT8788 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 178.1 x 84.2 x 15.7 mm (7.01 x 3.31 x 0.62 in) |
| Weight: | 368 g (12.98 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Red, Silver |
| Usd: | ~292 USD |