| Brand: | Doogee |
| Model: | S110 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.58 inches, 104.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF 24 MP, f/1.8, (night vision), 2 infrared night vision lights 16 MP, f/2.2, 130˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p, 1080p |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1440p, 1080p |
| Capacity: | 10800 mAh |
| Charging: | 66W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 178.5 x 83.1 x 17.9 mm (7.03 x 3.27 x 0.70 in) |
| Weight: | 390 g (13.76 oz) |
| Build: | Dust/water proof |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Silver, Gold |
| Usd: | ~346 USD |