| Brand: | Doogee |
| Model: | R10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.36 inches, 305.5 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 20 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 10800 mAh |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 258 x 169 x 13.5 mm (10.16 x 6.65 x 0.53 in) |
| Weight: | 826 g (1.82 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~259 USD |