| Brand: | Doogee |
| Model: | Note 59 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 450 nits |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/3.92" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6250 mAh |
| Charging: | 10W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T8200 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 168 x 77.5 x 8.6 mm (6.61 x 3.05 x 0.34 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green, Gold |