| Brand: | Doogee |
| Model: | N50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 390 nits (peak) |
| Brightness: | 390 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP (macro) |
| Main Features: | Triple-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 165.8 x 76.2 x 9.1 mm (6.53 x 3.00 x 0.36 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Fairy pink, Electric blue, Granite black |
| Usd: | ~194 USD |