| Brand: | Doogee |
| Model: | N40 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 20 MP, f/2.2, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 8 MP, f/2.2, (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 6380 mAh |
| Charging: | 24W wired |
| Fast Charging: | 24W |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 165.2 x 75.7 x 9.9 mm (6.50 x 2.98 x 0.39 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Brown, Green |
| Usd: | ~205 USD |