| Brand: | Doogee |
| Model: | N30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 130˚ (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6762V/WD Helio A25 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 167 x 77.4 x 8.9 mm (6.57 x 3.05 x 0.35 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, White, Green |
| Usd: | ~162 USD |