| Brand: | Doogee |
| Model: | N20 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.3 inches, 99.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 130˚ (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6771V/CA Helio P60 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 159 x 77.1 x 8.8 mm (6.26 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight: | 175 g (6.17 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Gray, Purple, Forest |
| Usd: | ~184 USD |