| Brand: | Doogee |
| Model: | Mix 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.99 inches, FHD+ |
| Resolution: | 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | IPS |
| Main Specs: | Four Camera Set UP (Two Front + Two Back) |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixel + 8 Megapixel f/2.2 Front camera with Flash |
| Cpu: | Octa-Core (4 x 2.5GHz ARM Cortex-A53, 4 x 1.6GHz ARM Cortex-A53) CPU Clock |
| Gpu: | ARM Mali-T880 MP2, 900MHz, 4-Cores |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB/128GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.1.1 Nougat OS |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 74.7 mm x 159.1 mm x 8.6 mm |
| Weight: | 210 Grams (With Battery) |
| Sim: | Standard SIM (Yes with Hybrid Dual SIM support) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 802.11n 5GHz, Wi-Fi Direct, Dual Band, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | USB Type-C, with OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer Proximity Ambient Light Sensor Magnetometer Fingerprint Scanner (Rear Mounted) |