| Brand: | Doogee |
| Model: | Kissme DG580 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 5.5 in |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP, Unknow, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ |
| Battery | |
| Capacity: | 2500mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A7 1.3 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2 |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Os Version: | 4.4 |
| Body | |
| Dimensions: | 158.0 x 78.5 x 5.5 mm |
| Weight: | 140 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Mini SIM + Mini SIM) |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / |
| Colors: | Black, White |