| Brand: | Doogee |
| Model: | Fire 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Thermal camera, 160x120 px, 12μm 8 MP, f/2.2 |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 10400 mAh |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 174 x 81.2 x 15.8 mm (6.85 x 3.20 x 0.62 in) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |