| Brand: | Doogee |
| Model: | D11 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 1.32 inches |
| Resolution: | 360 x 360 pixels (~386 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Realtek 8763EW |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary |
| Dimensions: | 46 x 46 x 10.7 mm (1.81 x 1.81 x 0.42 in) |
| Weight: | 38 g (1.34 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 50m) |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Colors: | Silver, Yellow |
| Usd: | ~54 USD |