| Brand: | Doogee |
| Model: | CS3 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 1.69 inches |
| Resolution: | 240 x 280 pixels (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 235 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Realtek 8762DK |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary |
| Dimensions: | 43.9 x 35.4 x 11.3 mm (1.73 x 1.39 x 0.44 in) |
| Weight: | 38 g (1.34 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 50m) |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Colors: | Black, Pink, Green, Purple, Blue |
| Usd: | ~43 USD |