| Brand: | Doogee |
| Model: | CS1 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 1.4 inches |
| Resolution: | 240 x 240 pixels (~242 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | nRF52832 |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary |
| Dimensions: | 41.5 x 35.9 x 8.9 mm (1.63 x 1.41 x 0.35 in) |
| Weight: | 45 g (1.59 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 50m) Metal bezel |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate |
| Colors: | Graphite Black, Space Gray |
| Usd: | ~32 USD |