| Brand: | Doogee |
| Model: | CR1 Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Display | |
| Size: | 1.28 inches |
| Resolution: | 240 x 240 pixels (~265 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 300 mAh |
| Processor | |
| Chipset: | nRF52840 |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary |
| Body | |
| Dimensions: | 45 x 45 x 11.5 mm (1.77 x 1.77 x 0.45 in) |
| Weight: | 47 g (1.66 oz) |
| Build: | 5ATM waterproof (up to 50m) |
| Sim: | No |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Colors: | Grey Black |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |