| Brand: | Doogee |
| Model: | CR1 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 1.28 inches |
| Resolution: | 240 x 240 pixels (~265 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Realtek 8762C |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary |
| Dimensions: | 46.2 x 46.2 x 10.3 mm (1.82 x 1.82 x 0.41 in) |
| Weight: | 42 g (1.48 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 50m) |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate |
| Colors: | Basalt Grey, Charm Red, Rose Gold, Cypress Green, Charm Blue, Obsidian Black |
| Usd: | ~43 USD |