| Brand: | Doogee |
| Model: | Blade GT Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 100 MP, f/1.8, (wide), 1/1.8", PDAF 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.3, (wide), 1/2.8" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 178.5 x 83.5 x 10.5 mm (7.03 x 3.29 x 0.41 in) |
| Weight: | 260 g (9.17 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~518 USD |