| Brand: | Doogee |
| Model: | Doogee BL5500 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.19 inches HD+ |
| Resolution: | 1500 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 6.19 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview (Back/Front): 13 MP + 8 MP / 5 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with Aperture F2.2 |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.3GHz ARM Cortex A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo OS |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 76.9 mm x 160.8 mm x 10.5 mm |
| Weight: | 180 Grams (With Battery) |
| Sim: | Micro SIM |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light, Compass, Gyroscope, Fingerprint Sensor |