| Brand: | Doogee |
| Model: | Doogee BL12000 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.0 inches Full HD+ 6.0 inches Full HD+ |
| Resolution: | 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 6.0 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 16MP+13MP/ 16MP+8MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 Megapixels + 8 Megapixels with LED Flash, 88 & 130 Degree Wide Angle Lens, |
| Capacity: | 12000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Octa-Core 4 x 2.5GHz ARM-A53 + 4 x 1.6GHz ARM-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-G71 MP2, 770MHz, 2-Cores |
| Ram: | Memory: 6GB, LPDDR4x, 1600MHz |
| Storage: | Internal Storage: 64GB/128GB |
| Expandable: | External Memory Support up to 256GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat OS |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 162 mm x 74.7 cm x 14 mm |
| Weight: | 300 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Yes with Dual Nano SIM support) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Usb: | Micro USB 2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light, Fingerprint Scanner |