| Brand: | Doogee |
| Model: | BL12000 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6 in |
| Main Specs: | 16 MP, ƒ/ 2.0, (wide), -13 MP, ƒ/ , (depth) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 16 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 12000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek MT6750T (28 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (4x Cortex A53 1.5 GHz + 4x Cortex A53 1.0 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2 |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 162.0 x 74.7 x 14.0 mm |
| Weight: | 313 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, Blue |